Zaujatie činnosťou je stav, keď sa ponoríme do procesu svojho konania, zabúdame na hlad, nepohodlie a únavu, neprejavujeme záujem o nič iné, pokiaľ svoju činnosť nevykonáme. Ide o subjektívny stav, ktorý si uvedomujeme retrospektívne, až potom si povieme, aké to bolo super, aké to bolo úžasné. Stav v zmysle ponorenia sa do činnosti nazývame flow. Vo veľkej miere sa flow zaoberal americký psychológ maďarského pôvodu Mihaly Csikszentmihalyi.
Základné prvky plynutia flow:
- činnosť musí byť dostatočne náročná a musí vyžadovať určité schopnosti, zručnosti, ale tiež musí existovať šanca, úlohu úspešne zvládnuť a dokončiť
- potrebná je schopnosť intenzívneho sústredenia na činnosť
- aktivita by mala mať jasný cieľ
- pri činnosti nemyslíme na starosti, zabúdame na seba
- spokojnosť prichádza po skončení činnosti
- počas činnosti nevnímame čas
Cvičenia na zaujatie činnosťou
► Buďte otvorení novým možnostiam! Otvorte sa novým myšlienkam, aktivitám, výzvam!
☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼
► Vyskúšajte činnosti, ktoré vás vždy vedeli nadchnúť! Vráťte sa k obľúbeným činnostiam z detstva (kreslenie, hra na hudobnom nástroji, postavte vtáčiu búdku, zahrajte si spoločenskú hru, lúštenie krížoviek, čítanie knihy, …)!
☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼
► Zmeňte nudné rutinné činnosti na zmysluplnejšie (pri upratovaní si spievajte piesne, ktoré začínajú na písmeno a, b, c …, pri čakaní v zápche, počítajte koľko červených áut prejde oproti, … )!
Prežitie zaujatia činnosťou obohacuje náš život, robí ho zmysluplnejším, posilňuje naše schopnosti a zručnosti. Ale opäť všetko s mierou! Pozor na workholizmus!
Zdroje: Slezáková, A. (2012). Průvodce pozitivní psychologií. Praha: Grada Publishing
Seligman, M. (2014). Vzkvétání. Příbram: Jan Melvil Publishing
Spracovala: Mgr. et Mgr. Ivana Kuricová